Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dejtonski sporazum kao "društveni ugovor" i demokratija u 21. veku

Komentari (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 07 novembar 2015 12:53
upravo tako
Istovremeno, u meri u kojoj se Dejtonski sporazum poštuje kao društveni ugovor suvereno jednakih strana, to je ugovor koji ima potencijal da bude osnova za rešavanje problematičnih pitanja, dok, sa druge strane, njegovo grubo kršenje logički izmešta mesto političkog procesa.



Bravo Bogdana.
Preporuke:
33
0
2 subota, 07 novembar 2015 13:02
Cviko
"Dejstonski sporazum" je jedan neprirodan odnos. Oni koji su nam nametnuli ovaj sporazum, prethodno su razbili jednu zajednicu koja je imala šansu da preživi "trenutne probleme". Zašto narodi nisu hteli da prevaziđu "trenutne probleme" i da ojačaju zajednicu? Zašto im je trebalo da im drugi uređuje život? Zašto su dopustili da im drugi razbijaju ognjište? Zašto narodi nemaju snage da sude onima koji su nas bombardovali, koji su nas pod maskama humanosti i demokratije ubijali? Zašto je narod dopuštao da nas drugi zavade a onda mire? Rat, bratoubilački, nije rasterao većinu ljudi, oni opet žive zajedno ili jedni s drugima u blizini. I šta se tu promenilo na bolje? Kvalitativno ništa, ustvari još gore. Kvantitativno ima promena. Svi koji su se razišli po belom svetu i oni koji su postradali ne mogu da uživaju u tekovinama "Dejtona" i ostalih "vrednosti". Za njih sve ovo nema smisla. To vide i ovi koji su ostali. "Dejton" je tiha voda, jača od brega.
Preporuke:
14
15
3 subota, 07 novembar 2015 14:57
?
Lično smatram da je "Dejtonski irovni sporazum" nužno zlo i nametnuto od strane Zapada, kada su procjeinili da su se "suprostavljene strane dovoljno posvađale i zakrvile" a da bi se o bilo čemu "bez arbitraže (čitaj naređivanja) trećeg iz međunarodne zajednice" mogli dogovoriti.Politički je naivno očekivati da će se OHR , Visoki predstavnik i drugi eksponenti "međunarodne zajednice" (čitaj Zapada) tako olako "povući iz BiH" kada je "Dejtonski sporazum" naštiman radi njih a ne radi naroda u BiH.Narod u BiH i politike nisu dobile ništa što je bio njihov konačan cilj u ratnom naporu, a nisu ni završili ratni napor svojom voljom, već pritiskom sa strane "međunarodne zajednice2, čitaj Zapada (jer Hrvatima i muslimanima se 1995.godine najviše ratovalo i jako im je teško bilo što su morali prestati?) a i srbi su 1995.godine spremali opštu mobilicaciju i istočno od Drine, ako talas izbjeglica krene preko Drine?Znači Djeton je koncipiran samo radi stranaca.
Preporuke:
7
8
4 subota, 07 novembar 2015 15:03
?
a i srbi su 1995.godine ... Djeton je koncipiran samo radi stranaca.


Srbi velikim slovom (greškom napisano malim).
Zapad je to maestralno odradio uzevši u obzir da imaju suverenu vlast kroz instituaciju OHR-a a i kroz "infuziju na kojoj se održava BiH i entiteti" u vidu "međunarodnih finansijskih donacija i kredita" (čitaj sa Zapada), teritorijalni rasporad samih entiteta, da niko ne može teritorijalno da funkcioniše samostalno i dr.
Preporuke:
8
7
5 subota, 07 novembar 2015 15:26
Stanić Milan
Dejtonskom mirovnom sporazumu o miru prethodio je Vašingtonski sporazum sklopljen između Hrvata i Muslimana koji su bili u ratu 1994.radi postizanja formalno - pravnog konsenzusa radi agresije na RSK i RS što je formalizovano Splitskim ugovorom između Hrvatske i MUslimana,što je praktično realizovano 1995.
Dejtonski sporazum o miru je vrlo komplikovan pravni akt,koji je dao akterima( ali i međunarodnoj zajednici) da ga tumače onako, kako im u pojedinom trenutku odgovara.
Osnovna njegova vrednost je u činjenici, da je prekinuo građanski rat u BiH i vaspostavio,kakav- takav, mir,međutim kasnijim preinakama voljom Visokih predstavinka kao "Spiritus agensa"ozbiljno je narušena njegova arhitektura prenosom nadležnosti na tzv. "centralnu vlast" u čemu je bilo dosta "domaćih babica."Danas, jedan od "najgrlatiji" gosp. Čavić je potpisao zarad ostanka na funkciji da je npr. u Srebrenici stradalo 8.500 MUslimana,a svi znamo da je to bila notorna laž,koja je kasnije iskorištena protiv Srba.
Preporuke:
26
1
6 subota, 07 novembar 2015 15:27
Teško to ide
Bogdana Koljević:
Nadolazeći referendum u Republici Srpskoj - ... ima, dakle, najmanje četiri bitna cilja:1) da podseti da je referendum par excellence politički izraz prave demokratije;


Politički naivno? Uzevši "BiH i jugoslovensko iskustvo" kako su se "poštuju referendumi i plebisciti"? U pravilu nakon "referenduma i plebiscita" slijdi "vatanje ga gušu"?

2) Bogdana Koljević:
da politički artikuliše da je institucija Visokog predstavnika zloupotrebljena i da nije dala nikakav doprinost procesu postizanja dugoročne regionalne stabilnosti;
3) da ukaže da se održivo rešenje može pronaći u Dejtonskom sporazumu kao društvenom ugovoru;


Politički naivno? Ne može se pronaći u "Dejtonu" bez "Visokog predstavnika" jer je "Dejton" u osnovi samo radi "Visokog" i Zapad će prije pustiti "da se vrtlog rata zakovitla" nego ispustiti vlast i suverenitet koji drži u BiH kroz "Visokog i OHR".
Preporuke:
9
9
7 subota, 07 novembar 2015 17:07
Stanić Milan 2
Još jednom se vraćam Dejtonskom ugovoru o miru u BiH.
Glavni arhitekta Dejtonskog sporazuma bile su SAD,koje u to vreme realno predstavljaju jedinu velesilu u svetu. Zašto je do njega došlo?Ovo retoričko pitanje postavljam - ne bez razloga.Opšte je poznata činjenica da je građanski rat u ex YU uvezen sa strane,gde je ino faktor balansirao,kontrabalansirao, dozirao njegovo trajanje i intezitet i na koncu promenio unutrašnje granice republika,koje postaju spoljne,a sankcionisane odlukama SB UN.Jedan od razloga(mislim da je glavni)je priliv većeg broja islamskih boraca u BiH,te veliku utjecaj Irana i straha Evrope od "bele" Al Kaide,stvaranja "zelene transverzale"i njene penetracije preeko Hrvatske i Austrije u Evropu.Padom RSK ino faktor za srpski korpus traži teritorijalno - politički okvir, R. Srpsku radi interpolacije na KiM,što je agresijom NATO alijanse 1999.potvrđeno kao tačno.Ovim činom RS je na neki način trebala biti kompenzacija za izgubljeno.
Preporuke:
10
1
8 subota, 07 novembar 2015 17:11
Šta kaže CIA-e?
Perspektiva za BiH izgleda dosta tmurno, čak i ako se Srbija i Hrvatska dogovore. Obavještajni podaci pokazuju da su i Slobodan Milošević i Franjo Tuđman spremni za priključenje dijelova BiH njihovim teritorijima. Štoviše, izvještaji pokazuju da su njih dvojica cijelo vrijeme u kontaktu usprkos sukobima. Ljetos je Tuđman njemačkim političarima rekao da je BiH apsurdno prevelika i da ju je on spreman podijeliti - navodi CIA.

Zanimljiva je njihova tvrdnja da se Alija Izetbegović, kojeg su 1991. zvali "umjerenim muslimanom", 1995. zalagao za islamsku državu u BiH i da nije bio voljan da prihvati kompliciranu multietničku BiH u kojoj bi sve strane morale međusobno dijeliti moć.

Procijenili su da Slobodan Milošević neće braniti Banjaluku ako bi ona pala u ruke hrvatsko-muslimanskih snaga, kako je napisano u dokumentu od 21. rujna 1995. godine.

Kako je navedeno, bili su iznenađeni nedostatkom reakcije Beograda na akciju hrvatske vojske "Oluja".
Preporuke:
12
2
9 subota, 07 novembar 2015 17:20
"Dejton" nikog nije usrećio
Zanimljiva je njihova tvrdnja da se Alija Izetbegović, kojeg su 1991. zvali "umjerenim muslimanom", 1995. zalagao za islamsku državu u BiH i da nije bio voljan da prihvati kompliciranu multietničku BiH u kojoj bi sve strane morale međusobno dijeliti moć.


Ova tvrdnja je istinita, jer ni muslimani 1995.godine nisu bili za "Dejtonski sporazum" (natjerani su ko i pravoslavni Srbi na potpis).Niko tada nije želio "Dejton" i svima je "Dejton" nametnut.Muslimni su se 1995.godine borili za samostalnu muslimansku državu a što se drugačije govorilo Zapadu, to je da ne bi i Zapad napao, kada bi znali pravu istinu, a Zapad je znao ionako, a što potvrđuju i izvještaji CIA-e.
Preporuke:
11
1
10 subota, 07 novembar 2015 17:23
"Dejton" nikog nije usrećio
Ova tvrdnja je istinita, jer ni muslimani 1995.godine nisu bili za "Dejtonski sporazum" (natjerani su ko i pravoslavni Srbi na potpis).Niko tada nije želio "Dejton" i svima je "Dejton" nametnut.Muslimni su se 1995.godine borili za samostalnu muslimansku državu a što se drugačije govorilo Zapadu, to je da ne bi i Zapad napao, kada bi znali pravu istinu, a Zapad je znao ionako, a što potvrđuju i izvještaji CIA-e.


Cilj im je 1995.godine bio 44% teritorije koliko su prema popisu stanovništva učestovali.
Preporuke:
8
0
11 subota, 07 novembar 2015 17:34
"Dejton" nikog nije usrećio
Cilj im je 1995.godine bio 44% teritorije koliko su prema popisu stanovništva učestovali.


Veliki problem je što se u staretški cilj ubrajao i neum, to jest izlaz na more? A do Neuma je bilo daleko?
Preporuke:
4
2
12 subota, 07 novembar 2015 17:58
.
Da je bilo pameti kao što je nije bilo moglo se dogovoriti na relaciji Karadžić-Izetbegović o ostanku u Jugoslaviji ili ako već "mora" neko manje više pravedno "razgraničenje" u odnosu 40% muslimani, 50% pravoslavni Srbi, 10% Hrvati.
Preporuke:
10
2
13 nedelja, 08 novembar 2015 02:14
Srbin obični
U svakoj situaciju postoji nekoliko stvarnih ili prividnih izlaza pri čemu su izlazi koji ne nude boljitak i kvalitetno rješenje - prividni izlazi. Tako je i u slučaju Republike Srpske i njenog položaja u BiH. Da bi se našli stvarni i kvalitetni izlazi mora se razumjeti suština problema i predvidjeti glavni mogući pravci razvoja situacije. Naravno i saveznici i protivnici, njihova snaga i slabosti.

U BiH je evidentno da su glavni srpski oponenti BH-muslimani; oni su sada najbrojniji i podržani su i od Islama i Zapada (prividno). U takvoj situaciji muslimani maksimalno furaju, kao i uvijek u prošlosti, genetski usađenu politiku "Neka mi se da da sam Glavni ja!". Tako je bilo u Turskoj, Austrougarskoj i Jugoslaviji od 1991.

Koliko god bilo poželjno teško je za očekivati da će među muslimanima pobjediti struja sklona pogodbi sa Srbima, koja je malobrojnija u odnosu na struju koja u Hrvatima vidi glavne saveznike u borbi protiv Srba. I zbog jednih i zbog drugih Srbi moraju biti OPREZNI!
Preporuke:
4
0
14 nedelja, 08 novembar 2015 12:31
Dvojica bi se i dogovorila ali trojica nikako?
...Srbin obični
Koliko god bilo poželjno teško je za očekivati da će među muslimanima pobjediti struja sklona pogodbi sa Srbima...


Što bi se dvojica i dogovorila, treći uvijek dogovore kvari?Možda se neko sjeća kada je 1991.godine Alija Izetbegović rekao nešto ovako, parafraziram:"Ovo nije naš rat", misleći na rat Srba i Hrvata u hrvatskoj i RSK 1991.godine? Koliko su galame na tu rečenicu digli politički Hrvati?
Preporuke:
3
1
15 nedelja, 08 novembar 2015 16:44
U utorak glasanje u SB UN: EUFOR odlazi iz BiH?!
Savjet bezbjednosti UN u utorak će glasati o produžetku mandata misiji EUFOR-a u BiH, a uoči te rasprave sve više informacija ukazuje na mogućnost da Rusija uloži veto!

http://pressrs.ba/info/vijesti/u-utorak-glasanje-u-sb-un-eufor-odlazi-iz-bih-07-11-2015


Odlična prilika da se konačno poništi "Dejton".
Preporuke:
2
3
16 nedelja, 08 novembar 2015 16:51
Milan Paroški: Srbi iz RS ubuduće treba da glasaju na izborima u Srbiji!
Zalažete se da se Srbima iz RS omogući da glasaju na izborima u Srbiji?
- Naravno. Hrvati iz Sombora, Subotice i zapadne Hercegovine prošle godine su izabrali lijepu Kolindu za predsjednicu Hrvatske. Red je da Srbi iz Gacka, Bijeljine i Banjaluke biraju predsjednika Srbije. Ili su možda Hrvati iz Hercegovine više zadužili Hrvatsku nego Srbi iz BiH Srbiju?

Kako bi na to reagovao Zapad?
- Ne bi uopšte reagovao. To je dopušteno Dejtonskim sporazumom, a u skladu je sa Sporazumom o specijalnim vezama. Dosta je tih izgovora na Zapad. Oni gledaju svoje interese, ali nam ne brane da i mi gledamo svoje.

http://pressrs.ba/info/vijesti/milan-paroski-srbi-iz-rs-ubuduce-treba-da-glasaju-na-izborima-u-srbiji-07-11-2015
Preporuke:
10
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner